alan turing

HBRyzen
Alan Mathison Turing veya bilinen adıyla Alan Turing İngiliz Matematikçi,Kriptolog ve Bilgisayar Bilimlerinin kurucusudur, kendisi 23 Haziran 1912 Tarihinde Londra'da Doğmuştur.

Turing, 2.Dünya savaşı sırasında Nazilerin Haberleşme yöntemi Enigma Makinesinin Şifrelerini yaptığı Turing Makinesi ile Çözmüştür, Bu sayede savaşı en az 2 Yıl kısalttığı ve Milyonlarca insanın hayatını kurtardığı tahmin edilmektedir, Şifreyi çözdükten sonra kendisinin eşcinsel olmasından dolayı dedektifler tarafından sorguya çekilmiştir ve eşcinsel olduğunu itiraf etmiştir, o dönemlerde tam 49.000 Bin Eşcinsel olduğu tahmin ediliyordu ve Eşcinselliğin cezası ya hapis ya da Hormonları kontrol altına almak adına devamlı olarak bir ilaç almak Turing'te bir Eşcinsel olduğu için mahkemeye çıktı ve Hakim ona 2 seçenecek sundu ya Hapsi boylayacaktı ya da Hormonlarını kontrol altına alması için Sürekli bir İlaç Kullanacaktı kendisi de Turing Makinesinden ayrılmamak için İlaç kullanmayı seçti kullandığı dönemlerde de sık sık Elinin titrediğini Eski Nişanlısı söylemiştir.

Ayrıca Kendisi Turing Testini de bulmuştur... Turing Testinin amacı ise bir makinenin düşünebildiğini söyleyebilmenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığıdır. Test şöyle yapılır 1 Bilir Kişi, 1 insan kullanıcı ve 1 Makine ile test başlar, Bilir Kişi Makineye ve Kullanıcıya çeşitli sorular sorar ve aldığı cevapları analiz ederek makinelerin düşünüp düşünmediğini test eder.

Ölümü sebebi ise İntihar'dır Henüz 41 yaşında 7 Haziran 1954 Tarihinde siyanür zehirlenmesinden dolayı öldüğü bilinmektedir.
Bu olayların üzerine 2013 Yılında Kraliçe Elizabeth tarafından Yaptığı Hizmetlerden dolayı Affedilmiştir.

Enigma Makinesi Başlığına gitmek için Tıklayınız

(bkz:enigma) (bkz:alan turing)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol