bebek emeklilik

helvetica
kurgusal bir yazı (ilham vermek için yazılmıştır)
-----------------------------------------------------------------


Ülkemizde işsizlik özellikle genç işsizlik çok büyük problem.genç işsizler her geçen gün atıyor ve benim tahminime göre ekonomimizin bu durumuna bakıldığında 35 yaşına kadar hiç iş bulmayan gençler olabilecek.Evet duruma bu kadar kararsız bakıyorum.


bu karamsar tabloya kesin çözüm sunuyorum.öncellikle ben liberalim daha çok bilinen adıyla kapitalistim.liberal bir toplumda işçinin yerinin olmadığını düşünüyorum.işçiye karşıyım.iş yerlerinden çıkıp, yorgun argın eve gelip aldıkları düşük ücretlerle ay sonunu getirmeye çalışmaları beni irrite ediyor.aklım bu saçmalığı kabul etmiyor.


çözümüm herkese her ne kadar kazanıyorlarsa vatandaşlık maaşı bağlamak.örneğin son 6 aydır 5 bin tl maaşınız varsa devlet size ömürboyunca 5 bin tl maaşa bağlayacak.yeter ki bir daha işçi olmayın ve bu eziyete katlanmayın


peki devlet bu maaşı nerden bulacak?


türkiye ekonomisi 800 milyar dolar.dünyada trilyon dolarlık şirketler var.örneğin facebook,google vs.bunlardan 10 tanesi gelse türkiyeye, bunları düşük vergiye bağlasak toplam değerleri fazla olduğu için 800 milyar dolarlık ekonomiye tekabül eder.işi bu kadar kolay anlatmak için bu sayıları veriyorum, elbette trilyon dolardan daha az büyüklükte ancak daha çok sayıda firma gelebilir.


bu firmalardan alınan vergiyle gördüğünüz gibi kimsenin çalışmasına gerek olmaz.bunun örnekleri var,örneğin google irlandaya vergi veriyor vs.


işin daha kötü tarafı ise uzay madenciliği geliyor.amerikanın keşfi ve akabinde bu bakir topraklardan çıkarılan madenlerin avrupa yoluyla ekonomiye sokulması osmanlı ekonomisini çökertti.aynı durum bu uzay madenciliği için de geçerli olacak.örneğin bir asteroidden bakır çıkarıldı diyelim.bu o ülkenin bakırdan kablo üreten firması için bir avantaj.türkiyedeki fabrikalar bu durumla rekabet edemez.


dolayısıyla bu şirketleri de türkiyeye davet etmek gerekir.böyle bir tabloda ise durum tersine döner.her indirilen asteroid için ülke ekonomisi katlanır.


bu 2 yıl 3 ay gibi bir sürede olağan hale getirilebilinir.yeter ki irade gösterilsin.


tabii bir boyutu daha var bu durumun: dünya dışı unsurlar.abd li firmalar aya otel yapmaya hazırlanıyor.marsa yerleşme planları yapılıyor.bunlar da yakın gelecekte ekonomilerin kaderini belirleyecek faktörler.bu krizi de fırsata çevirmek gerek:


amerikanın, hindistanın sömürgeciliği ihale sistemiyle şirketler aracılığıyla yapıldı.aynı sistemi dünyadaki uzay firmalarına duyurumak gerek.gelin türkiyeye bağlı olarak ayı marsı parselleyin.oraya teknolojik silahlarınızı yerleştirin.dolayısıyla bu sorun da bu kadar kolayca çözülür.


bir başka sorun ise bu sınırsız refah üreten uygarlığın varlığını garantilemek.küresel ısınma gezegenimizi dolayısıyla bu varsayımsal uygarlığı tehdit ediyor.bu sorunu çözmezsek her şey boşa gidebilir.


dünyanın yörüngesine aynalar yerleştirilecek.bu aynalar güneşin fazla ışınlarını geri yansıtacak.tabii dünyaya kurtardık e bunun bedeli olacak değil mi? dünyaya bu ayna sistemi için vergi verin denilecek.vergi vermeyen ülkelere mercekler doğrultulup onları kanser ve kör yapmakla tehdit edilecek.böylece dünyayı da kurtardık hadi bana eyvallah :)

bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol