domainin geçmişi Önemli mi

ABaris
Domain kayıt ederken önemli konulardan biri domain geçmişidir. Alan adının geçmişini archive.org sayfasından sorgulayabilir ve tescil etmeyi düşündüğünüz domain hakkında geçmişte ne amaçla nasıl kullanıldığı ile alakalı birçok bilgi edinebilirsiniz.

Domain Backlink Kontrolü
Ayrıca backlink geçmişini de ahrefs yardımıyla aramalar yapabilir ve bir problem ile karşılaştığınızda bu alan adı tescil etmekten vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Tescil etmek istediğiniz alan adı sizin için oldukça önemli ise bu domaininize gelen bütün kötü bağlantıları ve linkleri engellemeyi tercih edebilirsiniz.

Domain İçin Google Ban Kontrolü
Alan adı satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise Google ban, yani sitenizin Google tarafından dizine eklenmemesi (indexlenmemesi) yada mevcut dizinlenmiş sayfalarının silinmesidir. Bu durum alan adının geçmişte kötüye kullanıldığını gösterir ve bu durumda bu alan adını almaktan vazgeçmelisiniz.

Domain BTK Sorgulaması
Domain geçmiş sorgulaması yaparken yapmanız gereken bir diğer sorgulama ise Türkiye’de iletişim ve internetten sorumlu kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından herhangi bir konuda engelleme kararının olup olmadığı sorgulamalısınız. Bu sorgu için BTK sayfasını kullanabilirsiniz. Herhangi bir karar nedeniyle engellenmiş olan bir alan adını satın alabilirsiniz fakat bu alan adı ülkemizde erişime kapalı olacağı için kullanıcılar hiçbir şekilde sitenize erişim sağlayamayacaklardır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol