evde dezenfektan yapımı

HBRyzen
(bkz:who)(Dünya Sağlık Örgütü) geçtiğimiz günlerde çeşitli bakteri ve şu an gündemi en meşgul eden konu olan (bkz:covid-19) koronavirüsüne karşı evde yapabileceğimiz ve malzemelerine kolayca ulaşabileceğimiz materyalleri içeren birkaç dezenfektan tarifi verdi.

info: bildiğiniz üzere bazı fırsatçı kişilikler kolonyaları 5tlden 50 tl gibi faiş fiyatlara çıkardı ve dezenfektanlar vs. ise uçuk fiyatlara satılıyor bu nedenle insaların aklına evde dezenfektan yapımı gibi seçenecekler çıkıyor bu nedenle sizlere "evde dezenfektan yapımı"nı göstermek istedim.... Yapıma geçelim;

who'nun verdiği tariflerden biri;
Malzemeler/Materyaller; (Aşağı yukarı 1300ml dezenfektan oluyor ve tutarı ~~70 TL)

-1 LT İzopropil Alkol
-55ml oksijenli su
-19 ml gliserin
-266 ml'de saf/damıtılmış su(marketten alamıyorsanız evde kaynatıp ardından soğutun)

aslında who'ya göre tarif 10LT izopropil alkole göreydi fakat bunu çeşitli kişiler 10lt oranına göre 1lt'ye çevirmiş.

Yapılışı;
Öncelikle alkol buharlaşabilen bir madde olduğundan dolayı onu herhangi bir pet şişeye veya başka bir şişede temin etmemiz gerek bu nedenle 1.5lt lik su şişesi de kullanabilirsiniz öncelikle;
Pet şişenin içerisine 1LT İzopropil alkolumüzü boşaltalım ve sonrasında 55ml oksijenli suyumuzu ekleyelim ardından 19ml gliserinimizi boşaltalım ve son olarak 266ml saf suyu boşaltıyoruz ve işlem tamam, şimdi ise acil değilse 72 saat dinlenmeye bırakalım acil ise hemen kullanabiliriz fakat 72 saat bekletmek daha etkili ve sağlıklı olacaktır.

bu şekilde yaptığınız takdirde ev yapımı dezenfektanınız hazır olacaktır. dezenfektan kolonyadan daha etkili bir maddedir.
Ayrıca, İnternetten satın almak yerine çeşitli hırdavat&Ziraat&Kimya işletmeleri gibi yerlere gidip danışarak almanız önerilir... ve Malzemeleri göz kararı ile değilde Bir ölçü kabı ile boşaltmanız faydalı olacaktır, yaptığınız dezenfektanın bir kısmını fısfıs şişelerine koyup yanınızda taşıyabilirsiniz.

Ayrıca Pet şişeyi kolay erişilmeyen bir yerde muhafaza ediniz, Zîra evdeki herhangi bir birey/çocuğunuz bunu "su" sanıp içebilir!!

Umarım Yararlı olmuştur, Sağlıcakla kalın!

Evde yapacağınız dezenfektandan oluşacak herhangi bir riski ben(hbryzen) veya WebmasterSozluk.com(WMS) hiçbir şekilde Sorumluluk kabul etmeyiz, Tüm sorumluluk size aittir... bilginize.
HBRyzen
@ekoloji dezenfektan virüsü yüksek miktarda yok edebilir. uzmanlar dezenfektan kullanımından sonra bile elinizi yine 20 saniye yıkamanızı öneriyor. ama dezenfektan virüs ve mikroba karşı çok etkilidir. su olsa da olmasa da, fakat sonrasında elinizi su ve sabun ile 20 saniye yıkarsanız ekstra önlem almış olursunuz, genelde suya erişemiyorsanız dezenfektan kullanmanız gerekir.

ayrıca sadece izopropil alkol dökerseniz de olur elinize, fakat gereğinden fazlası elinizi aşındırır bu nedenle içine(alkolun) çeşitli maddeler katılarak (su,gliserin,oksijenli su) vb. bu sayede içerisindeki aşındırıcı molekülleri hafifletmiş oluruz, zaten bu yüzden oksijenli su, gliserin ve su katılır. Saygılar!

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol