google webmaster tools ile neler yapılabilir

ABaris
Google Webmaster Tools aracılığıyla birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Google Webmaster Tools’a, Google hesabınızla giriş yapmanızın ardından, sol menüde yer alan birbirinden farklı sekmeler ile karşılaşacaksınız. Bu sekmelerden bazılarını inceleyecek olursak;

Yapılandırma

Ayarlar: Bu sekmeden, siteniz için coğrafi hedef belirlemesi yapabilirsiniz. Coğrafi hedefinizi, siteniz için belirli bir ülkeyi hedef alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Site Bağlantıları: Arama sonuçları sayfasında sitenizin hemen alt kısmında bulunan, otomatik olarak oluşturulan kısa yollardır.
URL Parametreleri: Bu sekmeden, sitenizin URL’sinde yer alan birtakım parametreleri engelleyebilirsiniz. Bu konuya yeterince hakim değilseniz, bir işlem yapmamanız önerilir.
Adres Değişikliği: Sitenize domain değişikliği yapmanız durumunda, Google’ı bilgilendirmeniz gereken yer burasıdır. Domain değişikliğini öğrenen Google, kaybınızı en az seviyede tutacaktır.

Sağlık

Tarama Hataları: Siteniz taranırken karşılaşılan hatalar burada listelenir. Araçlar arasındaki en önemli sekmelerden biridir.
Tarama İstatistikleri: Bu sekmede, sitenizin taranma sıklığını, taramanın ne kadar sürdüğünü görebilirsiniz.
Engellenen URL’ler: txt kullanarak engellemiş olduğunuz URL’leri görebileceğiniz ve robots.txt güncellemeleri yapabileceğiniz alan burasıdır.
Kötü Niyetli Yazılım: Sitenizde, virüs gibi bir kötü niyetli yazılım olup olmadığını bu alandan görebilirsiniz.

Trafik

Arama Sorguları: Diğer bir önemli sekme de burasıdır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, arama motorunda hangi sorgular aracılığıyla geldiğini, hangi sorgulamayı kaç kez yaptığını bu alandan kontrol edebilirsiniz.

Optimizasyon

Site Haritaları: Sitenizin site haritalarını bu sekmeden ekleyebilirsiniz.
URL’leri Kaldır: Bir sorun olması durumunda, sayfanızı yayından kaldırma işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz.
İçerik Anahtar Kelimeleri: Anahtar kelime yoğunluğunuzu ve anahtar kelime sıralamanızı bu alandan öğrenebilirsiniz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol