hacker

HBRyzen
... aslında bu tam olarak doğru değil!

Hacker terimi 1960'lara kadar dayanmaktadır... o zamanlar bilgisayar kıtlığı olduğu için ve bazı insanların bilgisayarlar hakkında uzman olmasından dolayı, "Bilgisayar uzmanı" yani bilgisayardan anlayan insanlara onlarla bir şey üretebilenlere "HACKER" denilirdi... fakat bu zamanlarda birçok kaynakta "bilgisayar korsanı" olarak adlandırılıyorlar.

Güvenlik açısından Hackerlar 3 ana gruba ayrılır. Siyah,Beyaz ve gri şapkalılar...

Siyah şapkalılar: çeşitli sistemlere saldırıp,sızan ve elde edindikleri verileri kar için elde eden veya satan hacktivist grubu.

Beyaz Şapkalılar: Siyah ve beyaz Şapkalılar eş değer bilgiye sahiptirler fakat siyahlıların aksine bunlar bilgilerini iyilik için kullanırlar... sistemde açık var ise bildirirler ve genellikle sistem ve siber güvenlik uzmanı olarak şirketlerde vs. çalışırlar serbest olarak ise Bug bounty yani şirketlerin açıklarını bug bounty programları kapsamında bildirerek de para kazanabilirler.

Gri Şapkalılar: Ne iyi diyebilir bunlar için ne de kötü. henüz tarafını seçmemiş veya her iki durumu yapabilirler... ister bilgilerini kötülük için isterselerde iyilik için kullanırlar.

Hackerların diğer dalları ise;

Phreaker(telefon korsanları(elektronik+hacker)),Script kiddie ve Lamer'den oluşurlar.

(bkz:turkhackteam.org) (bkz:turkhackteam) (bkz:hack) (bkz:hacking)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol