http2 nedir

alpsolist
HTTP/2 (orijinal ismi HTTP/2.0) Dünya Çapında Ağ Birliği ((bkz:Wold Wide Web) ) tarafından kullanılan HTTP ağ protokolünün ikinci ana sürümüdür. SPDY tabanlıdır. HTTP/2, İnternet Mühendisliği Çalışma Kolu’nun (Internet Engineering Task Force) Hiper Metin İletim Protokolü çalışma grubu( httpbis, bis burada “tekrar” veya “iki defa” anlamına gelmektedir.) tarafından geliştirilmiştir. HTTP/2, 1997’de RFC 2068 bünyesinde standart haline getirilen HTTP 1.1’den beri gelen ilk yeni HTTP sürümüdür. Çalışma grubu HTTP/2’yi IESG’ye (Internet Engineering Steering Group – İnternet Mühendisliği Yürütme Grubu ) önerilen standart olarak incelenmesi için 2014 Aralık ayında sunmuştur ve IESG 17 Şubat 2015'te bunun önerilen standart olarak yayınlanmasını onaylamıştır. HTTP/2 belirtimi 2015 Mayıs ayında RFC 7540 olarak yayınlanmıştır.

Standartlaştırma çabası (bkz:Chrome), (bkz:Opera), (bkz:Firefox), (bkz:Internet Explorer)11, Safari, Amazon Silk ve Edge tarayıcıları tarafından desteklenmiştir. Çoğu ana tarayıcı 2015 sonuna kadar HTTP/2 desteğini sağlamıştır.

W3Techs‘e göre, 2015 Kasım ayı gibi en iyi 10 milyon web sitesinin %2,3’ü HTTP/2’yi destekleyecektir.

HTTP 1.1'den Farkları
Amaçlanan değişiklikler, mevcut web uygulamalarının çalışma şeklinde herhangi bir değişimi gerektirmez ama yeni uygulamalar artırılmış hız avantajını kullanabilirler.

HTTP/2; talep metotları, durum kodları ve tekdüzen kaynak tanımlayıcıları- URI gibi HTTP 1.1'in yüksek seviyeli söz dizimlerinin çoğunu olduğu gibi bırakmaktadır. Değiştirilen unsur ise verinin sunucu ve istemci arasında çerçevelenme ve taşınma şeklidir.

Yüksek verimli web siteleri, resim ve yazı betikleri gibi kaynakları minifying (kodun işlevinde bir kayba neden olmadan, kod miktarını azaltmak ve kod demetine giren kodları daha küçük boyutlarda paketlemek) yaparak tüm bir sayfayı oluşturmak için gereken talep sayısını en düşük seviyeye çeker. Fakat minifying yöntemi ne gerektiği kadar elverişlidir ne de verimli ve hala sayfaya ve minify edilmiş kaynaklara ulaşmak için ayrı HTTP bağlantısı talep edebilir. HTTP/2, sunucuya istemcinin talep ettiğinden daha fazla sorgu için veri ile cevap vermek adına olan itici içeriğe izin vermektedir. Bu ilk yanıtı incelemek adına tarayıcıyı beklemeksizin ve fazladan bir talep çevriminin ek yükü olmaksızın sunucuya bir web tarayıcısının bir web sayfasını oluşturmak için ihtiyaç duyacağını bilen veriyi sağlamaya izin verir.

HTTP/2'nin ilk taslağında (SPDY'nin bir kopyası idi) yer alan ek performans gelişimleri, (bkz:HTTP/1)( HTTP Boru hattı kullanılmış olsa bile ) başlık sıkıştırma ve taleplerin önceliklerindeki başlık satırı engelleme sorunundan kaçınmak için talep ve yanıtları çoklamaktan gelmektedir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol