https saçmalığı

helvetica
aslında saçmalıktan da öte kredi kartı dolandırıcılığına imkan sağlayan bir terorizm.
web developer olarak söyleyebilirim ki sitenin https sertifikasına sahip olması o siteyi güvenli yapmaz.ama maalesef chrome gibi birçok tarayıcı çok önemliymiş gibi o sondaki fazladan s harfi sitelere girince bir rehavet haline sokuyor kullanıcıyı.yok yeşil işaretlemeler, yok bu siteden güvenle alışveriş yapabilirsinizler falan.halbuki bunları yapmasa kullanıcının içinde belki şüphe olacak, ya acaba bilgilerim çalınırsa, site dolandırıcıysa falan diye korkacak.
sonra görüyoruz haberlerde bir dünya abuk sabuk site.
bir de bu sertifakadan para kazanıyorlar.
burak
anlamsız başlıklardan biridir.

ssl sertifikası (https) kredi kartı dolandırıcılığına imkan sağlamaz. sertifikanın kullanıldığı web sitesinde dolandırıcılık, kişisel veri ihlali vb. bir durum yapılıyor olabilir. bu sertifikayı alakadar eden bir durum değildir.

ssl sertifikası client ile server arasındaki veri akışının üçüncü kişilerin müdahalesine karşı güvenliğini sağlar. http protokolünün kullanıldığı internet sitelerinde sizin inputlara girdiğiniz veriler aynı ağa bağlı saldırgan tarafından değiştirilebilir. ssl sertifikası olan sitelerde ise veriler browser tarafından şifrelenip gönderilir ve sunucuda decrypt edilir. bu durumda saldırgan veriyi değiştiremez.
yuzuklerinefendisi
HTTPS VE HTTP arasında bana göre hiç bir farklılık yok. zaten hosting firmalarının hemen hemen hepsi üzretsiz olarak (bkz:ssl sertifikası) sağlıyor.

o yüzden hemen her sitede bu sertifika var . büyük sitelerde yada küçük kişisel blogların hepsinde. neye yaradı ?

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol