koronanın abartılması

helvetica
Elbette hayatımız bizim için değerli ve onu tehdit eden her şey için önlem almalıyız ancak gündemde korona virüsü ya da covid-19 denilenin abartılmış bir durum olduğunu düşünüyorum.

Daha önce de sars,domuz gribi,kırım kango kanamalı ateşi,kuş gribi,deli dana gibi birçok virüs için korkutucu senaryolar medya tarafından pompalandı ancak hiçbiri dünyadaki insan populasyonunu iddaa ettikleri gibi önemli ölçüde azaltmadı ya da etkilemedi.

dünyada her yıl trafik kazalarından 1 milyon 350 bin kişi ölüyor.covid-19 dan ise dünyada şuana kadar ölen sayısı sadece 93.425.bu sayı elbette her geçen gün artıyor ancak 1 buçuk milyon insanı bulur mu gerçekten şüpheliyim.

bir de şu var ki bu virüsün can aldığı kişiler çoğunlukla 65 dediğimiz risk grubundaki insanlar.bu yaştaki insanlar zaten düşük bağışıklık sistemi nedeniyle başka virüslere karşı da dayanıksız olabiliyorlar.örneğin dünyada her yıl bildiğimiz gripten 650 bin kişi hayatını kaybediyor.

koronayı korkutucu kılan başka bir faktör ise pandemi sözcüğü.bu sözcükle dünyanın küresel bir virüs tehlikesi altında olduğu söyleniyor.halbuki yukarıda söylediğim gibi dünyada her sene 650 bin can alan bildiğimiz gripten yine her sene dünyanın her yerindeki insanlara toplamda 5 milyon kişiye bulaşıyor.yani coronayı diğer herhangi bir solunum yoluyla geçen virüsten ayırmanın ve insanları fazladan bir korkuya kaptırımanın bence anlamı yok.

korona hakkında iddaa edilen bir diğer husus ise gençler de dahi kalıcı akciğer hasarı bıraktığı.geçtiğimiz günlerde doktor öz bunun gerçek olmadığını belirtti.

karantinadaki pek çok insan bu sayede virüsden kendini kesin olarak koruyabileceğini zannediyor ve virüs bulaşma konusunda oldukça panik yapıyor.halbuki bu virüs uzmanlarında açıkladığı üzere eninde sonunda tüm insanlara bulaşacak.karantinadaki amaç zaten sağlık sisteminin çökmesini engellemek.eğer aşı kısa sürede bulunmazsa ki bulunmasına birçok uzman zor gözüyle bakıyor, ölecek insanlar yine ölecek.

karantina insanları virüsten kurtarır mı bilemem ancak trafik kazasından dolayı ölümleri azaltacağı kesin
sisvo
katilmadigim durumdur, korona nin abartildigi yok hatta suan kahramanmaras ta insanlar ne eldiven takiyor, ne maske. hayat normal bir sekilde devam ediyor. ayrica son derece tehlikeli bir virustur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol