microsoft

HBRyzen
Microsoft ilk olarak 4 Nisan 1975, Albuquerque, New Mexico, ABD'de Kişisel Bilgisayar Devrimi Döneminde Okulun Bilgisayar Odasında Bill Gates ve Paul Gardner Allen Tarafından Kurulmuştur, Bill ve Paul o dönemlerde Herkes Karı Kız peşindeyken Sevdikleri seyin peşinden gitmişlerdir, ilk olarak bir Bilgisayar yapmaya çalışmışlardı fakat başaramamışlardı bunun üzerine onlarda Piyasada "ALTAIR 8800 MikroÇip Bilgisayarı" için bir dil geliştirmeye karar verdiler ardından Bill ve Paul, Piyasada bulunan "BASIC" Programlama dilini makine koduna çevirebilen bir derleyici geliştirmiştir ve Bir iş adamı gibi görüşmede Bilgisayarın Mühendisine sunmuşlardır, Mühendis Verdiği Gazete ilanında ise ALTAIR 8800 için ilk kim Dil Geliştirirse Bilgisayarın birini onlara vereceğini söyledi Bill ve Paul'un yazdığı dil başarılı olunca da Bilgisayarı aldılar, bu sıralar Steve Jobs ve Steve Wozniak onlardan daha öndeydi ve Apple-I'ı yapmışlardı ayrıca hem bilgisayar hem de yazılım Apple'a aitti.

Olayların ardından Microsoft ve Apple ilk Kez Dönemin Kişisel Bilgisayar Devrimi Fuarında Karşı Karşıya gelişmişlerdi ve ALTAIR 8800 Mikroçip işlemcili Bilgisayar Apple'ın Yaptığı bilgisayarın karşısında yenik düşmüştür. Tabii İlerimizdeki yıllarda Microsoft Teknoloji piyasasında Apple'ı Yenmiştir.
İlgili Filmler; The Pirates of Silicon Valley (Silikon vadisi'nin korsanları) ve Jobs filmi (Steve Jobs.)
Ayrıca (bkz:visual basic) adlı programlama dili de Bill Gates ve Paul Gardner Allen'ın yazdığı ilk dil olan 'Basic' dili altyapısı ile geliştirilmiştir.
helvetica
başarısızlığa mahkum, insanlığa zararı akıl almaz düzeyde olan abdli yazılım (bkz:tekel) i.Abd'nin başarısız olduğunu iddaa etmek özellikle microsoft windows'dan başka işletim sistemi bilmeyenlere ters gelebilir.

Akıllı cep telefonları için işletim sistemi geliştirdi ancak uygulama açısından marketi zayıftı.sonuç olarak bu pazarda başaramadı.başaramasa yine iyi yanında dünyanın en büyük telefon üreticilerinden finlandiyalı nokia'yı da başarısızlar kervanına kattı.

Web tarayıcı konusunda abd'de yaşayanan ünlü davalarıyla ünlüdür bu firma.Kendisine tekel olması açısından dava açılmıştır.Yani tekellik iddaası benim uydurduğum bir şey değil değil bilakis hakikattir.İşletim sisteminin yanında yıllarca internet explorer denen başarısız, kapalı kaynak, hantal tarayıcıyı bedava verdi.Sonuç: bugün ben bu işlerden anlamıyorum diyebildi ve Google'ın geliştirdiği açık kaynak,linux destekli, Chromium tabanlı bir tarayıcı geliştiriyor.

Ofis uygulamalarını işletim sistemi ücretinin de haricinde parayla satmakta.Bu uygulamanın tüm işlevselliğine sahip açık kaynak,linux destekli bedava Libre Ofice uygulamaları varken başarısız oluyor çünkü aynı hizmeti hem parayla hem de sadece tek bir işletim sisteminde çalışabilir olarak veriyor.Ne var ki pazarda en çok kullanılan ürün yine tekel olan microsoft'a ait.

Programlama dillerinde en büyük pazarı açık kaynaklı diller oluşturmakta.Örneğin web yazılım dünyasında asp'nin 2 katına yakın oranla php birinci sıradadır.Buna bağlı olarak sunucu dünyasında da durum böyle.Sonuç başarısızlık.

Arama motorunu işletim sisteminde default olarak kullandırtmasına rağmen Google birinci sıradadır.Bu konuda da başarısız.

Başarısız olduğu alanları saysam haddi hesabı olmaz herhalde.Bunlar en büyük pazarlar.Peki nasıl oluyor da bu kadar başarısızlığa rağmen hala dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak kalabiliyor? Bunda insanların çoğunda dijital yeniliğe açık olmaması yatıyor bence.Yani dünyanın milyarlarca doları tamamen psikolojik bir gerçeklik tarafından yönetiliyor.Siz siz olun insanlık için tekeli desteklemeyin.

Microsoft tekelinin insanlığa zararları:

Kapalı kaynak kod desteği nedeniyle,
yeni programların gelişmesi yavaşlar.
virüslere imkan tanır.Bilgisayarınız çökebilir, çalıştığınız projeler yok olabilir.
Anti virüslere dünya kadar para harcamak zorunda kalırsınız.
Sadece "format atma" uygulamasıyla dünyanın her yerinde kaynaklarımız israf ediliyor.

Alternatif mi? Tabii ki Linux.
HBRyzen
@helvetica microsoft'un 2 sevdiğim yanı vardı ama artık 1 tane var tabii o da microsoft'un sevdiğim yanı denemez bill gates'in sevdiğim yanı olan yardım severliği. bunun dışında Windows işletim sistemini severdim hele ki 7'yi çok iyi optimize edilmişti, fakat 7'den sonrası çöp! windows 10 ve 8/8.1 işletim sistemleri rezalet optimizasyonlu,Gereksiz Hizmetli,Gereksiz işlem yapan bir işletim sistemi olduğu için nefret ediyorum artık! zaten nedense windows 7'den elini çekiyor artık ve bu ekstra bir nefret kaynağı benim adıma!
Ayrıca Microsoft bugünlere hep çalarak gelmiştir. Zamanında Steve Jobs'ı kandırarak kendi bilgisayarını yapma çabasına girmiştir bill gates.
helvetica
@hbryzen en son win 10 kurduğumda donma problemi yaşıyordum.microsoft dahil kimse tam bir çözüm bilmiyordu.meğerse windows kullanıcıya sormadan update datalarını torrent benzeri sistemle kişisel bilgisayarları kullanarak aktarıyormuş.bu ara yeniden açtım sistemi, belli ki yeni update ile düzelmiş ama bu sorunları hiç bitmeyecek gibi.
HBRyzen
@helvetica windows'un en kral sürümü Windows 7'dir bence. Optimizasyon sorunları vs. yok çoğu (bkz:linux) dağıtımı kadar olmasa da hafif bir işletim sistemi denilebilir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol