microsoft tekeli

helvetica
başarısızlığa mahkum, insanlığa zararı akıl almaz düzeyde olan abdli yazılım (bkz:tekel)i.Abd'nin başarısız olduğunu iddaa etmek özellikle microsoft windows'dan başka işletim sistemi bilmeyenlere ters gelebilir.

Akıllı cep telefonları için işletim sistemi geliştirdi ancak uygulama açısından marketi zayıftı.sonuç olarak bu pazarda başaramadı.başaramasa yine iyi yanında dünyanın en büyük telefon üreticilerinden finlandiyalı nokia'yı da başarısızlar kervanına kattı.

Web tarayıcı konusunda abd'de yaşayanan ünlü davalarıyla ünlüdür bu firma.Kendisine tekel olması açısından dava açılmıştır.Yani tekellik iddaası benim uydurduğum bir şey değil değil bilakis hakikattir.İşletim sisteminin yanında yıllarca internet explorer denen başarısız, kapalı kaynak, hantal tarayıcıyı bedava verdi.Sonuç: bugün ben bu işlerden anlamıyorum diyebildi ve Google'ın geliştirdiği açık kaynak,linux destekli, Chromium tabanlı bir tarayıcı geliştiriyor.

Ofis uygulamalarını işletim sistemi ücretinin de haricinde parayla satmakta.Bu uygulamanın tüm işlevselliğine sahip açık kaynak,linux destekli bedava Libre Ofice uygulamaları varken başarısız oluyor çünkü aynı hizmeti hem parayla hem de sadece tek bir işletim sisteminde çalışabilir olarak veriyor.Ne var ki pazarda en çok kullanılan ürün yine tekel olan microsoft'a ait.

Programlama dillerinde en büyük pazarı açık kaynaklı diller oluşturmakta.Örneğin web yazılım dünyasında asp'nin 2 katına yakın oranla php birinci sıradadır.Buna bağlı olarak sunucu dünyasında da durum böyle.Sonuç başarısızlık.

Arama motorunu işletim sisteminde default olarak kullandırtmasına rağmen Google birinci sıradadır.Bu konuda da başarısız.

Başarısız olduğu alanları saysam haddi hesabı olmaz herhalde.Bunlar en büyük pazarlar.Peki nasıl oluyor da bu kadar başarısızlığa rağmen hala dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak kalabiliyor? Bunda insanların çoğunda dijital yeniliğe açık olmaması yatıyor bence.Yani dünyanın milyarlarca doları tamamen psikolojik bir gerçeklik tarafından yönetiliyor.Siz siz olun insanlık için tekeli desteklemeyin.

Microsoft tekelinin insanlığa zararları:

Kapalı kaynak kod desteği nedeniyle,
yeni programların gelişmesi yavaşlar.
virüslere imkan tanır.Bilgisayarınız çökebilir, çalıştığınız projeler yok olabilir.
Anti virüslere dünya kadar para harcamak zorunda kalırsınız.
Sadece "format atma" uygulamasıyla dünyanın her yerinde kaynaklarımız israf ediliyor.

Alternatif mi? Tabii ki Linux.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol