p2p

HBRyzen
P2P, ya da "Peer-to-Peer" veya "Eşten Eşe", bir veri ya da bir dosyayı aktarmak için kullanılan bir ağ/a verilen protokol ismidir.

P2P, sistemler günümüzde yaygın olarak kullanılmakta ve bunun en bilindik örneklerinden biri ise (bkz:Torrent) sistemidir.

P2P teknolojisi ile bir dosyayı yüksek sunucu maliyetlerinden kurtularak çok düşük maliyetler ile kullanıcılara ulaştırabilir ve böylelikle bir ağ oluşturabiliriz.

P2P'nin çalışma mantığı; bir veriyi yani dosyayı 1 istemci ile başlayıp bu istemci sayısının dosyanın indirilmesinden dolayı sürekli artması, ve bu artmanın sonucu oluşan ağ ile dosyayı yeni indirecek kişilere bir kaynak olmasıdır. yani;
örneğin elimizde 10mb lık bir dosya olsun bunu p2p sistemi ile paylaşmak istersek bunu p2p, parçalara böler, 10mb'ı 1mb'tan parçalara böldüğünü varsayalım(parça sayısı boyuta göre değişkenlik gösterir.) elimizde 10 parça olur 15 (bkz:peer) yani eşimiz olsun diyelim, şimdi böyle olunca 15 eş'in belki 3 belki 5 belki de 10'una bağlanır, ve sonrasında her eşten 1'er mb olacak şekilde parça parça indirmeye başlar fakat şöyle de bir husus vardır hiçbir dosya başından başlayarak indirilmez, belki dosyanın 1.parçası olur ama 2. henüz indirilmemiş olur bunun yerine 2.parça hariç farklı bir parça elimizde olur yani herhangi bir örgüde indirilmez tamamen indirdiğiniz eşteki parçayı alır ve tüm parçaları indirdiğinizde ancak dosya yüzde 100 doğru dosya olabilir. umarım anlatabilmişimdir, Saygılar!

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol