turkhackteam.org

anill
içerisinde çok geniş kapsamlı arşivlerin, bilgilerin olduğu türkiye'nin dev sitelerinden birisidir. hemen hemen içeride her konu hakkında hızlıca yardım ediliyor. öğrendiğim çok şey var, bilgisayar konusunda birçok sorunumu türkhackteam sayesinde gidermiştim zamanında.

c sharp

HBRyzen
C#, ya da C Sharp yine Visual Basic gibi .NET Framework'ü üzerinde çalışan yeni nesil programlama dilidir.
yazılım sektöründe en popüler dillerinden biridir, ayrıca bu dil ile iş bulmannız çok kolaydır.
c# tamamen nesne tabanlıdır, ve C ile C++'tan Türemiştir... Java'ya da çok benzemektedir.

(bkz:visual basic) (bkz:.net framework) (bkz:framework) (bkz:microsoft)

covid-19

ABaris
[mention username=HBRyzen]53[/mention] bu aralar böyle siteler çoğaldı. sadece korona için kurulan siteler acaba bu hastalık bitince ne olacak mera ediyorum. ancak [mention username=dede]114[/mention] nin paylaştığı site daha geniş kapsamlı duruyor..

siteye ikinci kez 301 yönlendirmesi yapmak

ABaris
2.kez ya da daha fazla kere olsun farketmeyen eylemdir. fakat dikkat edilmesi gereken püf nokta şudur ki işl yönlendirdiğiniz site dahil olmak üzere eski domainlerinizin tümünü yeni sitenize yönlendirmeniz gerekiyor.
yani birincisite.com u ikincisite.com'a yönlendirip ardından ücüncüsite.com'u oluşturmuşsanız eğer;

birincisite.com ve
ikincisite.com'un ikisini birden ücüncüsite.com'a yönlendirmeniz gerekmektedir.

aynı şekilde 3 veya 4 kere de yönlendirme yapabilirsiniz. her yaptığınızda bir önceki eski tüm domainleri son ve en yeni sitenize yönlendirmeniz gerekmektedir.

php explode fonksiyonu kullanımı

ABaris
phpde explode fonksiyonu belli bir değişkendeki yazıyı bir kısımdan sonra ikiye bölmemize yarar.

$metin = 'ilk cümle, ikinci cümle';
$değişen = explode(',', $metin); //virgülden sonra ve önce olmak üzere metin değişkenini ikiye ayırdık

echo $cumle[0]; //php dizileri sıfırdan başladığı için 0 yazdık ve , den öncesini aldın 1 yazsaydık virgülden sonrasını alırdık.

log

HBRyzen
Log, ya da Türkçesiyle "Kütük", Internet Ortamında veya herhangi bir cihazda Yapılan her işlemin kaydının tutulmasına verilen isimdir. Ayrıca, Kayıtlar bir Günlük Dosyasında tutulur.

Internet ortamında ise Siber (bkz:Güvenlik) için 5651 Kanunu Kapsamında Bir internet servis sağlayıcısı'nın (bkz:iss) veya bir kurumun 5651 Loglama adı verilen bir log kaydı tutma zorunluluğu vardır, bu kayıtlar sayesinde illegal girişim gerçekleştiren kişiler Siber Güvenlik Ekipleri tarafından tutuklanabilmektedir.

bir sitenin wordpress temasını öğrenmek

HBRyzen
bir (bkz:wordpress) altyapılı sitenin temasını nasıl öğrenebiliriz bazı yöntemleri sizlere paylaşacağım (bilmeyenler için)


1/ siteye girip>sayfa kaynağını görüntüle(ctrl+u)>ctrl+f ve "themes" kelimesini aratıyoruz>otomatik olarak "themes/temaadı" şeklinde bir ibare gelecektir. temaadı yerinde yüksek ihtimalle klasör adı değiştirilmemiş ise temanın ismi yazar.


2/wp theme detector. / google'a bunu yazarak ilgili araçlara ulaşabilir ve herhangi bir siteyi sorgulayabilirsiniz, temanın dışında pluginleri de sorgulayabiliyor. ayrıca (bkz:chrome) eklentisi de mevcuttur.
3> eğer her ikisinden sonuç alamaz iseniz, muhtemelen temanın klasöründen herhangi bir materyal çekmiyordur vs. bunun yerine sitenin head etiketinde bulunan bir (bkz:css) veya (bkz:js ) ) dosyasına girip oradan > ctrl+f ve "themes" ibaresini aratın (1.seçenekteki gibi) bu da benim keşfettiğim ve sıkça kullandığım bir yöntemdir.

bir sitenin wordpress temasını öğrenmek

r5ty7ujh

Wordpress theme adını ögrenmek için bir işlemde bu arkadaşlar eğer uğraşmak istemiyorsanız tek yapamanız gereken : https://whatwpthemeisthat.com adresine girip sitenin linkini yapıştırmanız ve aramanız size direk temanın yapımcısı , temanın adını , satış linkini göstermektedir.

Bu işlem sadece wordpress için geçerlidir.

wireguard

teamwork
WireGuard, VPN tekniklerini kullanarak köprülü veya yönlendirilmiş kurulumlarda güvenli P2P bağlantıları oluşturmak için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir uygulama ve protokol. Linux çekirdeğinin içerisinde bir modül olarak çalışmakta, OpenVPN ve IPSec gibi protokollerden daha iyi bir performans hedeflemektedir.

domainin geçmişi Önemli mi

ABaris
Domain kayıt ederken önemli konulardan biri domain geçmişidir. Alan adının geçmişini archive.org sayfasından sorgulayabilir ve tescil etmeyi düşündüğünüz domain hakkında geçmişte ne amaçla nasıl kullanıldığı ile alakalı birçok bilgi edinebilirsiniz.

Domain Backlink Kontrolü
Ayrıca backlink geçmişini de ahrefs yardımıyla aramalar yapabilir ve bir problem ile karşılaştığınızda bu alan adı tescil etmekten vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Tescil etmek istediğiniz alan adı sizin için oldukça önemli ise bu domaininize gelen bütün kötü bağlantıları ve linkleri engellemeyi tercih edebilirsiniz.

Domain İçin Google Ban Kontrolü
Alan adı satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise Google ban, yani sitenizin Google tarafından dizine eklenmemesi (indexlenmemesi) yada mevcut dizinlenmiş sayfalarının silinmesidir. Bu durum alan adının geçmişte kötüye kullanıldığını gösterir ve bu durumda bu alan adını almaktan vazgeçmelisiniz.

Domain BTK Sorgulaması
Domain geçmiş sorgulaması yaparken yapmanız gereken bir diğer sorgulama ise Türkiye’de iletişim ve internetten sorumlu kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından herhangi bir konuda engelleme kararının olup olmadığı sorgulamalısınız. Bu sorgu için BTK sayfasını kullanabilirsiniz. Herhangi bir karar nedeniyle engellenmiş olan bir alan adını satın alabilirsiniz fakat bu alan adı ülkemizde erişime kapalı olacağı için kullanıcılar hiçbir şekilde sitenize erişim sağlayamayacaklardır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol