türkçe site açmak için çok düşünün

yuzuklerinefendisi
birçok kişi Türkçe blog türü siteler açmaya devam ediyor . . Eğer gerçekten çoook iyi bir fikir yoksa aklınızda, zamanınıza yazık . Çünkü çoğumuz bunu adsense için yapıyor . İlk başta iyi güzel her şey . Bir şekilde ilgili olduğun konu bulup yazılar yazıp SEO'ya da uyup güzel site çıkarabilirsiniz . Ama iş burda bitmiyor maalesef . Adsense çok ama çoook kötü bir TBM veriyor . Yani emeğinize ve zamanınıza yazık . Benim websitem günlük 400-600 kişi kimi günler 800 kişi ziyaretçi alıyordu . Bir günde en fazla 1.25 kuruş kazandım . Bir buçuk sene uğraştım bu site için . Birçok arama sonucunda haber sitelerinden de önce geliyordum . Hatta bir özel bankadan sosyal medya-internet sorumlusu mail ulaşıp haklarında ek bilgi eklememi istemişlerdi bir gönderide . Ama ne kadar ziyaretçi olsa da konunuz kazançlı değilse ya da zaten başta Türkçe siteyle başlamışsanız benim yaşadığımı yaşıyorsunuz . Ya gerçekten bu işe kapsamlı girer günlük onlarca gönderi girersiniz ve alanınız da kazançlıdır, buradan yürürsünüz . Ya da aylarca uğraşırsınız sonuç kocaman 0 . İlk sitemin şokunu atlattıktan sonra yeniden yakın zamanda website açtım . Ama bu sefer dersimi aldım ve ingilizce açtım . Bakalım ilerleyen zamanlarda ziyaretçi almaya başlarsa o zaman onun hakkında da her şeyi şeffaf şekilde yazacağım .

Bu kadar uzun yazıdan çıkaracağınız şey, başlıkta da yazdığım gibi Türkçe websitesi kurarken çok ama çoook düşünün . Sonra ben ne için uğraştım demeyin. Keşke Türkçe siteler daha kazançlı olsa da hiçbirimiz diğer dillere yönelmese ( not : e-ticaret siteleri hariç )
deepx
Bence emek verildimi iki dilde de kazanç elde edilebilir... Bende ilk başta türkçe bir websitesi açtım, sonrasında kazanç olmayınca ingilizce açmaya karar verdim fakat ingilizce bilmediğimden :) pek ilgilenmiyordum ve sonunda elde var sıfır. sonrasında yine eski tr siteme geri döndüm yine onunla uğraşıyorum. Kazançlar ise hite göre iyi sayılır düzeyde.

Bence reklamlardan gelir elde etmenin en önemli noktası hedef kitledir. hedef kitleniz tüketici odaklıysa to yükselir. fakat wm takımıysa biraz zor.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol