uydurma kavramlar

helvetica
hiçbir gerçeği ifade etmeyen ancak buna rağmen sıklıkla ve özellikle alanın "uzmanları" tarafından kullanılan kelimeler.
örneğin türkiyede ekonomistler sayısal verileri ifade etmek için "rakkam" diye bir kelime kullanırlar.bunu kullanacağınız zaman cahil gibi gözükmemek için k harfine bastırmanız lazım.
>Matematikte rakam [0-9] aralığındaki sayıları içeren kümenin adıdır.yani ekonomi "uzmanları"nın kullandığı gibi her sayı için kullanılmaz.ayrıca "rakkam" diye bir kelime türkçede yoktur.
"dönem filmi" ise sinemacılar tarafından sıklıkla kullanılır.bu ise en gıcık uydurma kavram bana göre.çünkü eğer film zaman makinasıyla belirgin zaman değiştiren bir hikayeye sahip değilse ki çoğu filim böyle değil, zaman belli bir dönemde geçiyordur.dolayısıyla böyle bir kavram söz konusu olamaz.
"post modernizm", "modernizm" vs. Bu kelimeleri akademisyenlerden çokça duyarız.bunlarda birer saçmalıktır."modern" kelime anlamıyla çağdaş demektir.dolayısıyla "modernizm" dediğimizde çağcılığı anlamamız gerekir.ancak bu kelimeyi 1900 lü yılları ifade etmek için kullandıklarına şahit oldum.eğer sen 1900 lü yıllarda yaşamıyorsan, niçin önceki bir çağı "çağdaş" kelimesiyle ifade ediyorsun? yaşadığımız dönemleri ise "post-modern" olarak niteliyorlar.biz çağ ötesinde mi yaşıyoruz? hadi modernizm ve post modernizim kelimelerini de oldu ya makul varsaydık.bundan sonra her gelen 10, 20 yıl için aynı "x kuşağı,y kuşağı, vs." şeklinde yeni isimler mi bulunacak? ve bunun için mi prof. olacaksınız?
"neo liberal" de ayrı bir saçmalık.bu da yukarıdaki "modern", "post modern" kavramlarıyla aynı bakış açısıyla yaratılmış bir saçmalık.diyelim bugünlerde söylenen liberal yaklaşımlar "neo" yani "yeni", peki 10 yıl sonra "yeni" kelimesinden daha yeniyi ifade etmek için nasıl bir kelime üretecekler? "yepis yeni liberalizm" mi olacak? ayrıca az önce bir sunucu "neo liberal yaklaşıma göre sağlığın özelleştirilmesi ...." diye bir cümle kurdu.liberalizm daha ilk çıktığı andan itibaren özü itibariyle ekonomide özel sektör etkinliği savunur.ayrı bir saçmalık.
eğer sizde özellikle alanın "uzmanları", "profesörler" den duyduğunuz saçma kavramlar biliyorsanız lütfen bu başlığa yazın

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol