windows hosting ve linux hosting farkı

ABaris
webmasterların, hosting alırken, Windows Hosting ile Linux Hosting arasındaki farkları bilmeleri karar vermeleri açısında oldukça önemli olacaktır.

Bu seçimi yapmadan önce şöyle kısa bir bilgi vereyim; ASP ve PHP; web sayfası oluşturmaya yarayan programlama dilleridir.

Programlama dili PHP olan web sitelerinin Linux işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ise PHP Hosting ya da Linux Hosting denmektedir.

ASP ile oluşturulmuş web sitelerinin Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ASP Hosting ya da Windows Hosting denir.

Windows hosting ile Linux hosting arasındaki en büyük ve önemli farklılık sunucuların kullandığı işletim sistemleridir. ASP; Windows işletim sistemi kurulu sunucularda , PHP ise Linux işletim sistemi kurulu sunucularda çalışır.

İki hosting türü için kullanıcı arayüzü farklılıkları oldukça barizdir. Linux komut satırında bulunan sözdizimi ve işlevler, Windows’taki menülere tıklamaya benzemediğinden Linux’a geçiş yapan Windows kullanıcıları, ilk kez Linux komut satırına gördüğünde şaşırabilir. Bir Linux sunucusunu yönetmek çok daha zordur. Basitlik arıyorsanız, Windows hosting paketlerini seçmeniz gerekebilir.
helvetica
linux paketleri genellikle donanım olarak eşdeğeri olan windows sunucularına göre daha uygun fiyatlı olur.

wordpress kuracaksanız linux alın.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol