confessions

alpsolist

1. nesil Yazar - asistan - Yazar -

  1. toplam entry 27
  2. takipçi 1
  3. puan 895

türkcell hızlı giriş

alpsolist
Türkcell hızlı giriş özelliğini tüm geliştiricilerin kullana bilmesi için herkese açık bir şekilde API sini ücretsiz olarak paylaştı. bu api sayesinde sahte email sahte hesap açma olaylarının önüne geçilecek.

https://hizligiris.turkcell.com.tr/

udemy

alpsolist
Udemy (udemy.com) profesyonel yetişkinlere ve öğrencilere yönelik eğitim teknolojisi, kitlesel çevrimiçi açık ders ve bir çevrimiçi öğrenme platformudur.

Opera

alpsolist
Piyasadaki, beklentileri karşılayan özelliklere sahip olan Opera dahilî açılır pencere engelleyici, sekmeli gezinti, dahili arama ve gelişmiş işlevlere sahip Opera'nın çığır açan e-posta yazılımı, haberci, IRC sohbet ve kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılayan özelleştirme yetenekleriyle dikkat çeken bir web tarayıcıdır. Opera birkaç fare tıklamasıyla özelleştirilebilir.Ayrıca Google Chrome ile aynı altyapıyı kullanmaktadır.

Oyuncular için (bkz:Opera GX)

http2 nedir

alpsolist
HTTP/2 (orijinal ismi HTTP/2.0) Dünya Çapında Ağ Birliği ((bkz:Wold Wide Web) ) tarafından kullanılan HTTP ağ protokolünün ikinci ana sürümüdür. SPDY tabanlıdır. HTTP/2, İnternet Mühendisliği Çalışma Kolu’nun (Internet Engineering Task Force) Hiper Metin İletim Protokolü çalışma grubu( httpbis, bis burada “tekrar” veya “iki defa” anlamına gelmektedir.) tarafından geliştirilmiştir. HTTP/2, 1997’de RFC 2068 bünyesinde standart haline getirilen HTTP 1.1’den beri gelen ilk yeni HTTP sürümüdür. Çalışma grubu HTTP/2’yi IESG’ye (Internet Engineering Steering Group – İnternet Mühendisliği Yürütme Grubu ) önerilen standart olarak incelenmesi için 2014 Aralık ayında sunmuştur ve IESG 17 Şubat 2015'te bunun önerilen standart olarak yayınlanmasını onaylamıştır. HTTP/2 belirtimi 2015 Mayıs ayında RFC 7540 olarak yayınlanmıştır.

Standartlaştırma çabası (bkz:Chrome), (bkz:Opera), (bkz:Firefox), (bkz:Internet Explorer)11, Safari, Amazon Silk ve Edge tarayıcıları tarafından desteklenmiştir. Çoğu ana tarayıcı 2015 sonuna kadar HTTP/2 desteğini sağlamıştır.

W3Techs‘e göre, 2015 Kasım ayı gibi en iyi 10 milyon web sitesinin %2,3’ü HTTP/2’yi destekleyecektir.

HTTP 1.1'den Farkları
Amaçlanan değişiklikler, mevcut web uygulamalarının çalışma şeklinde herhangi bir değişimi gerektirmez ama yeni uygulamalar artırılmış hız avantajını kullanabilirler.

HTTP/2; talep metotları, durum kodları ve tekdüzen kaynak tanımlayıcıları- URI gibi HTTP 1.1'in yüksek seviyeli söz dizimlerinin çoğunu olduğu gibi bırakmaktadır. Değiştirilen unsur ise verinin sunucu ve istemci arasında çerçevelenme ve taşınma şeklidir.

Yüksek verimli web siteleri, resim ve yazı betikleri gibi kaynakları minifying (kodun işlevinde bir kayba neden olmadan, kod miktarını azaltmak ve kod demetine giren kodları daha küçük boyutlarda paketlemek) yaparak tüm bir sayfayı oluşturmak için gereken talep sayısını en düşük seviyeye çeker. Fakat minifying yöntemi ne gerektiği kadar elverişlidir ne de verimli ve hala sayfaya ve minify edilmiş kaynaklara ulaşmak için ayrı HTTP bağlantısı talep edebilir. HTTP/2, sunucuya istemcinin talep ettiğinden daha fazla sorgu için veri ile cevap vermek adına olan itici içeriğe izin vermektedir. Bu ilk yanıtı incelemek adına tarayıcıyı beklemeksizin ve fazladan bir talep çevriminin ek yükü olmaksızın sunucuya bir web tarayıcısının bir web sayfasını oluşturmak için ihtiyaç duyacağını bilen veriyi sağlamaya izin verir.

HTTP/2'nin ilk taslağında (SPDY'nin bir kopyası idi) yer alan ek performans gelişimleri, (bkz:HTTP/1)( HTTP Boru hattı kullanılmış olsa bile ) başlık sıkıştırma ve taleplerin önceliklerindeki başlık satırı engelleme sorunundan kaçınmak için talep ve yanıtları çoklamaktan gelmektedir.

bluetooth

alpsolist
Bluetooth, kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı (RF) teknolojisinin adıdır. Bluetooth, 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir.

alexa nedir

alpsolist
Alexa ABD merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri (bkz:Alexa toolbar) adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.

veritabanı

alpsolist
Veritabanı genellikle elektronik olarak bir bilgisayar sisteminde depolanan yapılandırılmış bilgi veya verilerden oluşan düzenli bir koleksiyondur. Veritabanı genellikle bir veritabanı yönetim sistemi DBMS ile kontrol edilir. Veri ve DBMS ve aynı zamanda bunlarla ilişkili uygulama yazılımları bir araya getirildiğinde sıklıkla yalnızca veritabanı olarak kısaltılan veritabanı sistemi olarak ifade edilir.

Günümüzde operasyonda kullanılan en yaygın veritabanı türlerindeki veriler genellikle işlemeyi ve veri sorgulamayı verimli hale getirmek üzere bir dizi tablodaki satırlarda ve sütunlarda modellenir. Böylece veriler kolayca erişilebilir, yönetilebilir, değiştirilebilir, güncellenebilir, kontrol edilebilir ve organize edilebilir hale getirilir. Çoğu veritabanında veri yazma ve sorgulama için yapılandırılmış sorgu dili (bkz:SQL) kullanılır.

play console

alpsolist
hocam play console yani google geliştirici hesabı almak için tek seferlik bir ödeme yapmanız gerekiyor devamında sizi ayarlarınız bekliyor devamında ise bir uygulama yapmanız lazım yayınlarken google tarafından bir onaydan geçiyor telif hakkı gibi absürt şeyler yoksa onay olmanız çok kolaydır bu şartları incelemeniz için bir linkbıraktım inceleyebilirsiniz.

webmaster araçları

alpsolist
webmasterların çalışma yaptığı sitenin teknik ve sıralamadaki verilerini istatistiksel olarak hesaplayan araçlara webmaster araçlarına verilen genel addır. bilindik en iyi webmaster aracı (bkz:google search console) bünyesinde birçok işlemi yapmaya imkan tanıyor, google search console ile yapabileceğiniz işlemler şunlardır;

*Tarama ve dizine ekleme için eski adıyla (Google gibi getir) seçeneği ile web sitesi içeriği gönderme.
*Robots.txt ve XML site haritası dosyalarını gönderme ve takip etme.
*Dizine eklenmesini istemediğiniz içeriği kaldırma.
*Ziyaretçilerin sitenize ulaşmak için kullandığı arama sorgularını görme.
*Arama sonuçları görüntülemelerine göre geri dönüşleri izleme.
*Google’ın robotlarının (arama örümceklerinin) sitenizi ziyaret ettiklerinde karşılaştıkları, kırık bağlantılar, manuel cezalar, kötücül yazılım algılama ve diğerleri de dahil olmak üzere herhangi bir konuda bilgi alma.
*Sitenizdeki hangi sayfaların Google’da dizine eklendiği ile ilgili sonuçları öğrenme,
*Sitenizle ilgili sorunlar varsa Google’dan bildirim alma gibi işlemleri Google Webmaster Araçları yardımı ile gerçekleştirebilirisiniz.

sql

alpsolist
SQL, verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir (bkz:veritabanı) yönetim sistemidir. SQL, kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen ne yazıkki birçok kişi dil olarak bilir. SQL herhangi bir veri tabanında kullanılan bir alt dildir. SQL ile sadece (bkz:veri) tabanı üzerinde işlem yapılabilir.

borsa

alpsolist
Borsa belli kurallara göre, talep edilen mallar için hazırlanan piyasaya verilen isimdir. Örneğin menkul kıymetler ile dövizler, belli mallar veya türev hesaplamalar ile alınıp satılabilir.

kar nedir

alpsolist
Kar, beyaz, parlak, çoğunlukla altıgen şekilli bir (bkz:kristal) den oluşur, buz kristallerinden oluşan bir hava olayıdır.

Buz kristalleri 0 °C altında su buharının Yoğunlaşması ile oluşur. Çok sayıda kar kristal çeşidi olmasına rağmen hepsi altı köşelidir. Fakat kar tanelerinin kristal yapıları hiç bir zaman birbirinin tıpa tıp aynısı değildir.

avada theme

alpsolist
tek bir (bkz:tema) üzerinde bir çok muhteşem temayı bulunduran bir tema (bkz:core)'u. tek bir lisansla bir çok (bkz:seo) uyumlu ve gelişmiş kişiselleştirme seçeneklerine sahip olabilir kendi temanızı yapabilmenize imkan tanır.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol