confessions

helvetica

1. nesil Yazar - Yrd. Doçent - Yazar -

  1. toplam entry 59
  2. takipçi 1
  3. puan 1023

çocuk mühendis

helvetica
google'ın gelecek strarejisi.mühendis ihtiyacını garantilemek için şimdiden hazırlıklara başlamış anlaşılan.

Dijital Rehber Olmada 1. Adım: Üretim ve Tüketim Odaklı Teknoloji Kullanımı

adlı google a ait youtube videosu karşıma çıktı.diyor ki kısaca çocuklar interneti %60 oranında sadece üretmek için, %30 oranında üretim yolunda öğrenim için, sadece %10 oranında eğlence için kullanmalıymış.

youtube a kim gircek arkadaş?

https saçmalığı

helvetica
aslında saçmalıktan da öte kredi kartı dolandırıcılığına imkan sağlayan bir terorizm.
web developer olarak söyleyebilirim ki sitenin https sertifikasına sahip olması o siteyi güvenli yapmaz.ama maalesef chrome gibi birçok tarayıcı çok önemliymiş gibi o sondaki fazladan s harfi sitelere girince bir rehavet haline sokuyor kullanıcıyı.yok yeşil işaretlemeler, yok bu siteden güvenle alışveriş yapabilirsinizler falan.halbuki bunları yapmasa kullanıcının içinde belki şüphe olacak, ya acaba bilgilerim çalınırsa, site dolandırıcıysa falan diye korkacak.
sonra görüyoruz haberlerde bir dünya abuk sabuk site.
bir de bu sertifakadan para kazanıyorlar.

sms

helvetica
bugün yeni bir özellik keşfettim.doğrulama gönderen yabancı bir sitenin sms'i için telefonumda kodu kopyala butonu vardı.gayet kullanışlı ancak çoğu firma bu özelliği keşfedemedi sanırım

litespeed cache

helvetica
wordpress için olan diğer pluginlerin ( css,js hatta resim optimizasyonu vs. artık ne varsa ) özelliklerinin tamamını ücretsiz olarak sağlıyor ama dediğim gibi hostingde kurulu olması lazım

litespeed cache

helvetica
piyasaki en iyi wordpress cache eklentisidir.diğer eklentilerin tüm özelliklerine sahip.ücretsiz.yalnız tek şartı var hostiginizde litespeed kurulu olması gerekiyor.ben guzelhosting kullanıyorum ve litespeed destekliyor.bozulan css ve js leri hariçte tutabiliyorsunuz.

psikolog özgüveni

helvetica
yanar döner özgüvendir.bu özgüveni nezih ortamlarda gerçekleştirirler.tv ekranlarında, birçok korumanın arasında.
gelelim meseleye.sigmurd freudla başlayan "ben ruhbilimci olarak seni senden daha çok biliyorum" kahinliği "narsizm" le başka bir boyuta ulaştı.diyorlar ki eğer bir kişi kendine çok değer veriyor, kendini seviyorsa o kişide ruhsal hastalık aramak gerekir.yahu bir kişi kendini sevmeyecek de seni mi sevecek? sıkıysa birinin yüzüne söyle bunu!

bir de diyorlar ki "narsist kişi kendinin narsist olduğunu kabul etmez".herhalde kabul etmez! etmesin de zaten.en çok üstlerinde durdukları "şart" bu zaten, kendilerini doğru göstermek için uydurulmuş bir sistem.karşındaki adama küfür et, saygı duymazsa daha çok küfür et.oh ne ala

dolarların yarısı sahte

helvetica
benim gerçekten ihtimal verdiğim iddaam.diyorum ki basılı olan amerikan dolarlarının belki de en az yarısı abd merkez bankasının izni olmadan basıldı.
her sene sadece ülkemizde dahi doların birebir aynısı basan bir sürü kişi yakalanıyor.ya yakalanmıyanlar? ver kağıdı çıksın dolar.sabahtan akşama kadar azimle akıl almaz dolar basılabilir.elbette bir kanıtım yok ama insan düşünmeden edemiyor.
tarihte bunu yapan devletler dahi oldu.2. dünya savaşında düşmanı ingilterenin ekonomisini çökertmek için nazi almanyası sahte paraları ingiltereye sokmayı başardı.

babacanın amacı ne

helvetica
partisinin youtube abone sayısı 2 bin.hiç bilinmeyen youtube kanallarında canlı yayın yapıyor ve onlar da 2 bin civarında bir izlenmeye sahip.bu şekilde halka ulaşamıyacağı çok açık.e peki bu adam niye böyle bir siyaset yapıyor? ya daha önceki seçimde chpnin saadet partisine sağladığı baraj geçme imkanı gibi bir teklife güveniyor ve böylece milletvekilliğini garantiliyor ve olurda partisi oy alırsa, oy oranınde devletten siyasi parti desteği alıp para kazanmak istiyor gibi geldi bana.hayırlısı

wordpress mi cms mi sorunsalı

helvetica
wordpressin şu anki durumundan oldukça şikayetçiyim.birçok gereksiz özellikle geliyor bu da tema ve plugin geliştirmeyi zorlaştırıyor.yani sözümona özellikleri faydadan çok zarar getiriyor.olması gereken 1 bilemedim 2 dosya.o da illa php olmak zorunda değil, alternatif olarak başka dillerde de dağıtılabilir.bu az sayıdaki dosyalar text editor bile sağlamayacak.hatta üyelik paneli dahi.sadece yönetici paneli olacak ve orda da "eklenti yükle " ve "tema yükle" butonları olacak, başka hiçbir şey.zaten yeri geliyor elementor vs. içerik sistemi dahil eklentiyle karşılanıyor.hatta gutenberg 'ü pasifleştiren eklentiler var o kadar diyim.yani adı wordpress olacak, isteyen ona tema ve eklenti hazırlayacak, isteyen kullanacak.inanın böyle daha da fazla populer olur.dediğim gibi 1 bilemedin 2 dosya.

demokrasi saçmalığı

helvetica
günümüz dünyasında "demokrasi" kavramı tam bir saçmalıktır.
"demokrasi"yle halkın egemenliğine dayalı yönetim sistemi ifade edilir.bu kavram antik yunana dayanır.hakikaten antik yunan, şehir devletlerinden oluştuğundan dolayı köle olmayan herkes ülke yönetiminde söz hakkına sahipti.savaş ve barışa dahi halk karar verirdi.
günümüz dünyasında ise uygulama hiç te öyle değil.sadece isviçre de antik yunana benzer bir uygulama var, ancak o da bir yere kadar.eğer gerçekten halkın yönetimine dayalı bir sistem olsaydı internet gibi bir teknoloji yasa yapmak için halkın hizmetinde olurdu.yani e-demokrasi dediğimiz kavram olağan olurdu.isteyen herkes yasa tasarısı hazırlar ve isteyen her vatandaş internet aracılığıyla bu yasaları oylardı.
e-demokrasi hiçbir ülkenin gündeminde değil, demek ki halktan böyle bir talep yok.eğer halk daha fazla ülke yönetiminde söz hakkına sahip olmak istemiyorsa "demokrasi" yani "halkın kendi kendine yönetmesi" ne de gerek yok.
günümüz "demokrasi"sini daha çok krallığın ve askeri diktatörlüklerin karşısında olan rejim olarak tanımlamak daha doğru olur.ancak ingiltere gibi birçok örnek krallığın karşısında olma şartını da yerine getirmiyor.bir ülke de askeri darbe olduğunda da o ülkenin resmi isminden "demokrasi/cumhuriyet" sözcükleri çıkmıyor.
yani ne kadar zorlasam da "günümüz dünyası demokrasi kavramını saçmalıktan başka halde yorumlatamıyor

sinemada para iadesi

helvetica
olması gerekendir.şahsen ben yapımcı olsam dağıtımcıya filmlerimin fiyatının yarısını "beğenmezsen iade" şeklinde taahhüt etme şartıyla veririm.
ilk akla gelen eleştiri "ya herkes parasını geri alabilmek için beğenmedim derse" olacaktır.aslında tam da bu fikrin en büyük artısı.
şöyle açıklayım:

> kimse böyle bir vaat de bulunmuyorken sen bulunuyorsan insanlarda kendi filmine güvendiğin algısı oluşur.bu bile başlı başına reklam demek.sinemaya alışkanlığı olmayan kişilerde bile merak uyandırır.
> kötü filmler yüzünden zaman ve para kaybetmekten sıkılmış kitle sırf bu sebebten dolayı bile filmlerini destekler.zira sırf tek bir filmin parasını almak için "beğenmedim" dediğinde, hala senede bilmem kaç tane beğenmeyeceği filme para ödemek zorunda bırakır kendini.müşterinin kendi fırsatına aykırı olur bu davranışı. ayrıca bu imkanı sağlamayan filmere "kendi filminize güvenmiyor musunuz?" sorusu sorulur ki bu da ciddi bir propogandadır.
olur da yapımcı bu strarejiyle çok populer olur ve bu iade hakkı her film için olağan olur, ancak o zaman film satanlar karlarını arttırabilmek için film fiyatlarını yukarıya çekmek isteyebilirler.ancak o da arz-talebin sınırları içerisinde olabilir.
yani ne müşteriye ne yapımcıya bir zararını göremiyorum, aksine ciddi bir ihtiyaç

dinin bitmesi

helvetica
müslümanım, ama bu soru ateistlerin durmadan dinlere laf atmasından dolayı yazılmıştır.kos koca tanrılara hiçbir çözüm önermeden laf atan ateistler maalesef dinsel vicdanı da gözardı ediyor.dolayısıyla dinin niçin görünür çağda bitmeyeceğini açıkladım:
din vicdan kurumunu sorgulanamaz bir meşru hale kavuşturmak için ortaya çıkmıştır.Zira vicdanı tanrının yasaları diyerek ilahi bir kudretle ilişkindirmediğiniz de oldukça kişiden kişiye değişen bir yapıda kalıyor.zaten şu anda birçok topluma "vicdansızca" gelen kadın taşlama ritüeli, bunu gerçekleştiren toplumların dini inancından yani ilahi vicdanından geliyor.kadın taşlayanlar bunun ahlaksızca olduğunu değil aksine ahlaklı ve vicdani olduğunu düşünüyor.elbette dinin haricinde kültür ve siyasi kurallar gibi etmenlerde vicdanı etkileyebiliyor.ancak "aşırı dinciler" örneğinde de gördüğümüz gibi tarihin hiçbir döneminde "din kaynaklı vicdan" kadar vicdan faktörü etkili olmamıştır.bu da dinin vicdanı meşru etmesinden ve şekillerdirmesinden dolayı, dinin gerekçesini ortaya koyuyor.şu veya bu sebebten dini reddeden insanlar, acaba dinin yokluğunda insanları hangi faktörler vicdanlı olmaya yönlendirmeyi amaçlıyor? mutlak bir siyasi hakimiyet (sosyalizm) , ya da herkesin birbirine karıştığı mutlak bir kültürel baskı (mahalle baskısı) mı öneriyor? işin ilginç tarafı günümüz insanlarının çoğu totaliter rejimlere ve mahalle baskısına lanet yağdırıyor.bu bağlamda günümüz konjektüründe dinin bitmesi için hiçbir sebep göremiyorum.tanrılara lanet etmek yerine vicdanı meşru halde tuttukları sürece, tanrılara saygı duymaya devam etmeliyiz

yakalanma ihtimali sıfır hırsızlık tekniği

helvetica
öncelikle bu bir hırsızlık önerisi ya da planı değildir.nasıl ki filmlerde kurgusal olarak çeşitli teknikler gösteriliyorsa, bunu da kurgusal bir fikir, bir ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmenizi ve saygı duymanızı istiyorum.
----
bu fikirle yakalanma ihtimalinin sıfır olduğuna inanıyorum.
öncelikle neyi çalacaz? bu soruya cevap vereyim.filmlerde vs. hırsızların rüyasını bankalar telkil eder.ben bunu mantıksız buluyorum zira bankalarda ciddi mevla bırakılmaz.bundan dolayı kurguyu altın gibi değer-yoğun meta içeren kuyumculara göre yapayım.
kuyumcuların artık hepsinde güvenlik sistemleri var.bunu aşmak için elektromagnetik pulse yöntemi kullanacaz.bu aletler elektromagnetik enerji yönlendirerek cihazları çalışmaz hale getirirler.bunu iyi bir elektrik elektronik mühendisiyle üretebilirsiniz.ancak operasyondan önce garantilemek için güvenlik sisteminin üzerinde denenmesi gerekiyor.
bu linkte örneğin cep telefonunu bir türk mühendis etkisiz hale getiriyor:
youtube.com
kuyumcudan altınları çaldık.kamera kaydı var ancak kuyumcunun.bunu aşmak için abd de sadece 3-5 bin dolar arasında satılan, genellikle filmlerde kullanılan oldukça gerçekçi maskelerden alıp en baştan itibaren takmak gerekiyor.bunlar yüzün tamamını kaplar ve taktığınızda ne sizi kimse tanıyabilir ne de maske taktığınızı anlayabilirler.
kuyumcudan çalınan altınlar arabaya yüklenecek.araba caddenin güvenlik kameraları aracılığla tespit konusu olabilir.bunu çözmek için kamera kaydının olmadığı bir yere önceden bir tır parkedilmesi gerekiyor.araba tırın içine girecek.daha sonradan tır ayrı bir istikamette gidecek ve araba bir yere gömülerek yok edilecek.
hırsız daha önceden ayarlanmış bir taksiyle ortadan kaybolacak.
bu yöntemle yakalanma ihtimalini sıfır olarak görüyorum.Allahtan kuyumcum yok.

ateistleri imana getirecek ayet

helvetica
Ateistleri yani tanrıya tas tamam inanmayanları yüzde yüz oranda müslüman yapacak ayetleri buldum sizin için.eğer inancınız yoksa ya da böyle birini imana getirmek istiyorsanız sırasıyla Ali imran suresinde sıralarını verdiğim ayetleri okutun, sorun çözülür.
bu ayetleri okuduğunuzda anlayacaksınız ki allah insanlara peygamber indirmiş insanlar yine peygamber, kitap gelsin diye inkarcılık yoluna sapmış, allah tekrar peygamler ve kitaplar indirmiş ancak bu peygamberlerden sonra allah bize nasıl olsa yine peygamber,kitap indirir diye inanmıyormuş gibi yapalım kafasındalardı.
bunun en bariz örneği hz.musa aleyhiselamın durumu.adam dağa çıkıyor emirleri vahiyle almaya ne de görsün herhalde bu peygamber de gitti yine bir peygamber gelsin diye dağdan inene kadar dinden sapmışlar.
ancak ali imran suresinin bu ayetlerinde allah belli ki istediniz de görderdik ama yeter belli ki sizin bu saçma davranışınızın sonu yok böyle giderse ben de size son kitap son peygamber indiriyorum artık bununla yetinin yok yeni peygamber yeni kitap diyor.bu ayetleri okuyan dinsiz durumu fark edecek ve sapkın yolu terk edip müslüman olacaktır.
ali imran suresinde insanların saçma başka davranışlarından daha bahsediliyor.okumadıysanız okuyun derim

81. Hani, Allah peygamberlerden, "Andolsun, size vereceğim her kitap ve hikmetten sonra, elinizdekini doğrulayan bir peygamber geldiğinde, ona mutlaka iman edeceksiniz ve ona mutlaka yardım edeceksiniz" diye söz almış ve, "Bunu kabul ettiniz mi; verdiğim bu ağır görevi üstlendiniz mi?" demişti. Onlar, "Kabul ettik" demişlerdi. Allah da, "Öyleyse şahid olun, ben de sizinle beraber şahit olanlardanım" demişti.82. Artık bundan sonra kim yüz çevirirse, işte onlar yoldan çıkmışların ta kendileridir.83. Göklerdeki ve yerdeki herkes ister istemez O'na boyun eğmişken ve O'na döndürülüp götürülecekken onlar Allah'ın dininden başkasını mı arıyorlar?84. De ki: "Allah'a, bize indirilene (Kur'an'a), İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve Yakuboğullarına indirilene, Mûsâ'ya, İsa'ya ve peygamberlere Rablerinden verilene inandık. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz. Biz O'na teslim olanlarız."85. Kim İslâm'dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.

uydurma kavramlar

helvetica
hiçbir gerçeği ifade etmeyen ancak buna rağmen sıklıkla ve özellikle alanın "uzmanları" tarafından kullanılan kelimeler.
örneğin türkiyede ekonomistler sayısal verileri ifade etmek için "rakkam" diye bir kelime kullanırlar.bunu kullanacağınız zaman cahil gibi gözükmemek için k harfine bastırmanız lazım.
>Matematikte rakam [0-9] aralığındaki sayıları içeren kümenin adıdır.yani ekonomi "uzmanları"nın kullandığı gibi her sayı için kullanılmaz.ayrıca "rakkam" diye bir kelime türkçede yoktur.
"dönem filmi" ise sinemacılar tarafından sıklıkla kullanılır.bu ise en gıcık uydurma kavram bana göre.çünkü eğer film zaman makinasıyla belirgin zaman değiştiren bir hikayeye sahip değilse ki çoğu filim böyle değil, zaman belli bir dönemde geçiyordur.dolayısıyla böyle bir kavram söz konusu olamaz.
"post modernizm", "modernizm" vs. Bu kelimeleri akademisyenlerden çokça duyarız.bunlarda birer saçmalıktır."modern" kelime anlamıyla çağdaş demektir.dolayısıyla "modernizm" dediğimizde çağcılığı anlamamız gerekir.ancak bu kelimeyi 1900 lü yılları ifade etmek için kullandıklarına şahit oldum.eğer sen 1900 lü yıllarda yaşamıyorsan, niçin önceki bir çağı "çağdaş" kelimesiyle ifade ediyorsun? yaşadığımız dönemleri ise "post-modern" olarak niteliyorlar.biz çağ ötesinde mi yaşıyoruz? hadi modernizm ve post modernizim kelimelerini de oldu ya makul varsaydık.bundan sonra her gelen 10, 20 yıl için aynı "x kuşağı,y kuşağı, vs." şeklinde yeni isimler mi bulunacak? ve bunun için mi prof. olacaksınız?
"neo liberal" de ayrı bir saçmalık.bu da yukarıdaki "modern", "post modern" kavramlarıyla aynı bakış açısıyla yaratılmış bir saçmalık.diyelim bugünlerde söylenen liberal yaklaşımlar "neo" yani "yeni", peki 10 yıl sonra "yeni" kelimesinden daha yeniyi ifade etmek için nasıl bir kelime üretecekler? "yepis yeni liberalizm" mi olacak? ayrıca az önce bir sunucu "neo liberal yaklaşıma göre sağlığın özelleştirilmesi ...." diye bir cümle kurdu.liberalizm daha ilk çıktığı andan itibaren özü itibariyle ekonomide özel sektör etkinliği savunur.ayrı bir saçmalık.
eğer sizde özellikle alanın "uzmanları", "profesörler" den duyduğunuz saçma kavramlar biliyorsanız lütfen bu başlığa yazın

internet hukuku

helvetica
olmayan hukuktur.geçtiğimiz günlerde bir savcı 80 yaşındaki adama facebookta bir gönderiyi beğendiği için cumhurbaşkanına hakaret suçuyla işlem yaptı.duruma bakılırsa cumhuriyet savcıları facebook'u tartışılmaz kanıt yerine koyuyor.
bugün popular cms sistemlerinden wordpress de başka kullanıcı adına gönderi de bulunabiliyoruz.daha ötesi başkasının kimlik bilgileri adına bir kişiyi davalık etmek için kolayca web sitesi açılabilir.hani davalık olmayım diye internette görüş bildirirken temkinli davranabilirsiniz ancAK DURUM BÖYLEYKEN BU DA İŞE YARAMAYABİLİR.
HASMINIZ KOLAYCA SİZİ DEĞERLİ SAVCILARIMIZA TESLİM EDEBİLİR.GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN

gürsel tekin efsanesi

helvetica
türk edebiyatına acilen kazandırılması gereken bir destan.gürsel bey milletvekilliğinin yanı sıra gençlere nasıl hızla zenginleşebileceğinin seminerlerini verse çok sevap işler.
chp'ye çaycı olarak giren gürsel bey, açıklanması güç bir şekilde holding sahibi bir milletvekiline dönüştü.chp'nin temizlik ihalelerinin kendisinde olduğu söyleniyor.
liyakat,liyakat diye sayıklanan chp'nin nasıl bir anlayışa sahip olduğunu göstermektedir.Gerçekten bir bu adam iki cem uzan başkasını tanımam
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol