confessions

teamwork

1. nesil Yazar - asistan - Yazar -

  1. toplam entry 7
  2. takipçi 0
  3. puan 454

ssh

teamwork
Güvenli Kabuk (SSH), ağ hizmetlerinin güvenli olmayan bir ağ üzerinde güvenli şekilde çalıştırılması için kullanılan bir kriptografik ağ protokolüdür. En iyi bilinen örnek uygulaması bilgisayar sistemlerine uzaktan oturum açmak için olandır.

wireguard

teamwork
WireGuard, VPN tekniklerini kullanarak köprülü veya yönlendirilmiş kurulumlarda güvenli P2P bağlantıları oluşturmak için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir uygulama ve protokol. Linux çekirdeğinin içerisinde bir modül olarak çalışmakta, OpenVPN ve IPSec gibi protokollerden daha iyi bir performans hedeflemektedir.

openvpn

teamwork
OpenVPN, yönlendirilmiş veya köprülü yapılandırmalarda ve uzaktan erişim tesislerinde güvenli noktadan noktaya veya siteden siteye bağlantılar oluşturmak için sanal özel ağ tekniklerini uygulayan açık kaynaklı bir ticari yazılımdır. Anahtar değişimi için SSL/TLS kullanan özel bir güvenlik protokolü kullanır.

otp

teamwork
Fintech ve bankacılık alanlarında yaygınca kullanılan OTP(One Time Password), belirli bir kullanım süresi olan Tek Kullanımlık Şifre anlamına gelmektedir. Ses, E-mail ve SMS OTP kullanımı mevcut olmakla birlikte OTP SMS, bunlar arasında en fazla kişiye ulaşan ve en çok kullanılan yöntemdir.

rsa

teamwork
RSA, güvenliği tam sayıları çarpanlarına ayırmanın algoritmik zorluğuna dayanan bir tür Açık anahtarlı şifreleme yöntemidir. 1978’de Ron Rivest, Adi Shamir ve Leonard Adleman tarafından bulunmuştur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol