confessions

teknoloji

1. nesil Moderatör - asistan - Moderatör -

  1. toplam entry 15
  2. takipçi 1
  3. puan 501

Forex

teknoloji
Yatırım, hedging, spekülasyon amacıyla yapılan hareketlerin gerçekleştiği döviz piyasaları 24 saat açıktır. Açılış Sidney ve Tokyo'da olur, Hong Kong ve Singapur, Bahreyn ile sürer Avrupa piyasalarına geçer. Frankfurt, Zürih, Londra'dan New York, Chicago piyasalarına ve Los Angeles ve San Fransisco'ya devam eder. İşlem hacmi, dünya ticaret hacminin 50 katından fazladır. İşlemlerde ağırlık Amerikan doları, Euro ve Japon yeni üzerindedir.

Kripto

teknoloji
kripto gizli, saklı, şifreli demektir. Dijital ortamdaki varlıkların erişilebilirliğini engellemek için kriptografi yöntemleri kullanılır.
Simdilerde bu teknoloji blockchain ağı ile desteklenmiştir.

Nikola Tesla

teknoloji
Nikola Tesla'nın Zamanının Çok Ötesinde Bir İnsan
Nikola Tesla (İngilizce telaffuz: [ˈtɛslə];[1] Sırpça telaffuz: [nǐkola têsla]; Sırpça: Никола Тесла; 10 Temmuz 1856 - 7 Ocak 1943), Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fütürist.günümüzde alternatif akım (AA) elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır.
[img_summer px= 50 src=i.ibb.co/XVCHBkz/images-4.jpg]

Linus Torvalds

teknoloji
Linus Benedict Torvalds (d. 28 Aralık 1969, Helsinki, Finlandiya) Finlandiya asıllı Amerikalı bir yazılım mühendisidir.linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi olup, ABD'de yaşamaktadır. Transmeta'daki görevinden ayrıldığından beri OSDL'de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır. Helsinki Üniversitesi'nden mezun.
[img_summer px= 50 src=i.ibb.co/QDhmR3S/Linus-Torvalds.jpg]
Linus, Andrew S. Tanenbaum tarafından geliştirilen Minix işletim sisteminin ihtiyacını karşılayamaması üzerine bu sisteme eklemeler yapmak için geliştirmeye başlamış ancak yazmaya başladığı programı zamanla Unix tarzında kişisel bilgisayarlarda çalışabilecek bir işletim sistemi çekirdeğine dönüştürmüştür. Linux adı verilen bu çekirdek günümüzde pek çok farklı bilgisayar mimarisinde ve tüm GNU/Linux dağıtımlarında kullanılmaktadır. Linus Torvalds, 2012 Milenyum Teknoloji Ödülü'ne layık görülmüştür

Albert einstein

teknoloji
Albert Einstein (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955), Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi. Albert Einstein, 14 Mart1879 yılında Almanya'da Württemberg'de doğdu. 1880 yılının Haziran ayında ailesi Munich'e taşındı. ... albert einstein 'nın beyninin normal insanlardan daha kıvrımlı olduğu gözlemlenmiş.

[img_summer px= 100 src=i.ibb.co/94cjbhs/alberteinstein-net.jpg][b][/b]
Kuantum Işık Teorisi

Einstein’ın Kuantum Işık Teorisi, ışığın “foton” denilen ve dalga özelliği gösteren küçük enerji parçacıklarından oluştuğunu önerdi. Bu teoride ayrıca ışın bombardımanına tutulan metallerin yaydığı elektronları da açıkladı –bunu fotoelektrik etki diye adlandırdı.Bu teori daha sonra televizyonun icadına da eşlik etmiş, ki bu da teknoloji uzmanlarına günümüz elektronik cihazları konusunda bir vizyon kazandırmıştır (akıllı telefonlar, bilgisayarlar, laptoplar)
.E=mc2Einstein bugün nükleer enerjinin yolunu açan kütle ve enerji arasındaki bağlantıyı göstermiştir..brownian HareketiBu Einstein’ın açık ara en iyi icadı olabilir, burada askıya alınmış zikzak hareketli parçacıklara dair gözlemleri atom ve moleküllerin varlığını kanıtlamaya yardımcı oldu. Ve hepimiz bu icadın günümüzde bilimin her alanında temel olduğunu biliyoruz..
özel Görelelik Kuramı Bu Einstein teorisi ışık hızı sabit kaldığı ve doğa yasaları evrenin her yerinde aynı olduğu sürece zaman ve hareket kavramlarının gözlemciye bağlı olduğunu açıklamaya yaradı..genel Görelelik KuramıEinstein, kütle çekiminin uzay-zaman sürekliliğinde kütlenin varlığına bağlı olarak büküldüğü fikrini ortaya atmıştır.
.manhattan Projesi Einstein Amerika tarafından destek gören ve 1945’deki atom bombasının geliştirilmesine önayak olan Manhattan Projesi’ni yarattı.Fakat, 2. Dünya Savaşı süresince Japonya’da atom bombasının yıkıcı etkileri anladıktan sonra Einstein’ın nükleer silahlarının yasaklanmasına karşı kampanya başlattığı biliniyor. Einstein’ın BuzdolabıBu Einstein’ın en az bilinen ve Einstein’ı ünlü yapan buluşu olabilir. Einstein amonyak, su ve bütan gerektiren ve neredeyse çalışmak için başka bir enerjiye ihtiyaç duymayan bir buzdolabı tasarladı.Dünyanın enerji ihtiyacını düşününce, şirketler enerjiye ihtiyaç duymadan gerçekleşen soğutma ve dondurma işlemlerinin önemini fark edebilir ve bu konsepti yakın gelecekte geliştirebilirler. Gökyüzü MavidirBu basit bir açıklama gibi gözükse de bu argüman Einstein’ın biraz mola vermesine yaradı.

Blockchain

teknoloji
Bloklardan oluşan zincir yapıdaki Blockchain(Blok Zinciri),şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. Para transferlerinde her adım bir bloğu oluşturur. Örneğin göndericinin adı,gönderilen tutar gibi bilgilerden her biri bir bloktur. Transfer işlemi esnasında oluşturulan bu bloklar şifrelenir,asla değiştirilemez ve kırılamaz hale getirilir. Bu bloklar tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunur.Blockchainn’ in merkeziyetsizleştirilmiş olma prensibi bu teknolojiye dayanır. Blok üzerindeki bilgiler sadece üzerlerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. Bunun yanı sıra Blockchain teknolojisi şeffaftır,isteyen herkes şu ana kadar birikmiş blokları inceleyip onları gözden geçirebilir.
Blockchain teknolojisi bireysel kullanıcılara dijital kimlik üzerinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir kontrol imkanı sağlamaktadır.Dolayısıyla küresel açık bir hesap defteri olan blockchain sadece kripto paraların üretiminde değil birçok farklı alanda saklama, yönetme ve depolama gibi işlemler için kullanılmaktadır. Dijital kimliğe sağladığı imkan onu güven ekonomisinin anahtarı kılmaktadır. Bu açıdan blockchain sadece finans sektörü ile sınırlı kalmamakta, dijital teknolojinin sunduğu imkan işletmeler tarafından da fırsata dönüştürülmektedir. Bu yönüyle blockchain teknolojisinin dördüncü sanayi devriminin merkezinde yer aldığı öne sürülmektedir. Öyle ki önümüzdeki süreçte teknolojinin hayatımızda meydana getireceği büyük etkinin sosyal medya, büyük veri, robotlar ya da yapay zeka ile gerçekleşmeyeceğini ifade eden Don Tapscott gerçek devrimin sanal-dijital paranın temelini oluşturan blockchain olduğunu ifade etmektedir.Blockchain teknolojisi ile farklı sektörlerin teknolojiyle entegre olmasını sağlayan önemli adımlar atılmaktadır.
[img_summer px= 100 src=i.ibb.co/mtXbqys/images-3.jpg]Uluslararası ticaretin kolaylaştırılması yolunda dijital teknolojinin sunduğu imkanları kullanan teknoloji devi IBM Avrupa’nın en büyük bankaları arasında bulunan kuruluşlar ile blockchain teknolojisi üzerinden dijital ticaret zinciri konsorsiyumu kurma girişiminde bulunmuştur.Dünyanın en büyük deniz taşımacılığı operatörlerinden Maersk Line şirketi uluslararası sularda seyreden gemi ve yüklerin (konteyner) operasyonunda zaman ve maliyetten kazanmak, sürecin hızlanması ve evrakların prosedüründen kurtulmak amacıyla IBM ile stratejik iş birliği yoluna giderek blockchain altyapısını kullanmaya başlamıştır.Gıda güvenliğine yönelik tedarik zincirini blockchain teknolojisiyle izlemek için dünyanın en büyük gıda devleri Walmart, Unilever, Nestle, Dole, Kroger gibi şirketler de IBM ile anlaşmıştır.İsveç tapu sicil kayıtlarının saklanması ve yönetilmesini blockchain ile gerçekleştirmek için adım atmıştır.Küresel teknoloji şirketi Bitfury arazi tapusu tescili için pilot ülke olarak Gürcistan ile anlaşma imzalamıştır. Özetle dijitalleşmenin çıktısı blockchain teknolojisinin getirdiği fırsatlar finans, sağlık, bilim, sanayi gibi farklı sektör ve alanlarda hayatımızı kolaylaştırmakta ve iş yapış şekillerimizi değiştirmektedir.

Panoroma ile İstanbul

teknoloji
360 derecelik Gigapixel kameralar ve Turizm kameraları üzerinden İstanbul'un 28 farklı semtinde gezintiye çıkın.
Panorama'da, Süleymaniye, Kuzguncuk, Çamlıca, Ataşehir, Emirgan, Galata, Eyüp ve Beylerbeyi dahil olmak üzere 28 mekanı ziyaret edebilirsiniz.Semtleri Turizm kameraları üzerinden video formatında da görebilmeniz mümkün.
https://panorama.istanbul

Webrazzi

teknoloji
webrazzi 2006 Ağustos’unda Arda Kutsal tarafından kuruldu. İnternet ve dijital teknoloji alanındaki gelişmeleri inceleyen ve analiz eden Webrazzi halen Türkiye’nin alanındaki öncü kuruluşlardan biri haline geldi.Bugün sektöre yön veren birçok profesyonelin günlük olarak takip ettiği Webrazzi, güncel yeni web girişimlerinden bu alandaki yatırım haberlerine kadar geniş kapsamlı yazı ve analizlere yer veriyor. Webrazzi özellikle yatırım ve girişim ekosistemiyle ilgili özel haberleri ve gelişmeleri ilk olarak duyurması ile Türkiye’deki diğer online yayınlardan ayrılıyor.2014’te hem İngilizce versiyonunu yayına sokan hem de sosyalmedya.co’yu satın alarak içerik alanını büyüten Webrazzi girişim ve teknoloji alanında yalnızca Türkiye’de değil küresel ölçekte de bir ekosistem pazaryeri olmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda yan ürünlere ve projelere imza atıyor.

Binance

teknoloji
Binance, çeşitli kripto para ticareti için bir platform sağlayan bir kripto para borsasıdır.


[img_summer px= 50 src=i.ibb.co/T0y7xGV/images.png]
Ocak 2018 itibarıyla Binance, işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para birimi borsalarıydı. Binance, daha önce yüksek frekanslı ticaret yazılımı yaratan bir geliştirici olan Changpeng Zhao tarafından bulundu.

Vakfıkebir

teknoloji
Vakfıkebir'in kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber çok eski bir yerleşim yeridir. Tarihi boyunca Hitit, Pers, Roma, Bizans ve Trabzon Rum İmparatorluğu'nun hakimiyetinde kalan Vakfıkebir 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon Rum İmparatorluğu'nu yıkması ile Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetine girmiştir.
[img_summer px= 50 src=i.ibb.co/FqD1DKG/vakf-kebir.jpg]Trabzon'un fethinden sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun değişik bölgelerinden gelen Türk boyları Vakfıkebir'e yerleşmişlerdir. Gelen boyların yeni yerleşim yerlerini benimsemeleri ve kültürlerini bölgeye taşımaları sonucunda Vakfıkebir çok kısa sürede bir Türk yurdu olmuştur.Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarına katılmasından sonra çeşitli idari kademelere ve isimlere maruz kalan Vakfıkebir 1864 tarihli Osmanlı Vilayet Kanunu çerçevesinde 1874 yılında Trabzon vilayetine bağlı bir ilçe olmuştur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol